DomůInvesticePraha v korekci, západní Evropa roste dál

Praha v korekci, západní Evropa roste dál

Akciové trhy v Evropě začaly obchodní týden výrazným poklesem, situace se změnila až ve druhé polovině týdne, kdy začaly akcie opět výrazně posilovat. „Česká ekonomika oslabila ve 2. čtvrtletí 2009 meziročně o rekordních 4.9 procenta a nedovoluje české národní bance zvýšit úrokové sazby,“ říká Juraj Hrbatý ze společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Restriktivní politika by mohla zabrzdit návrat ekonomiky k růstu. Pražská burza nedokázala během uplynulého týdne navázat na předchozí růst, proto oslabila až o 2.7 procenta.

Nejlépe se dařilo tureckým akciím, jejichž index ISE NATIONAL 30 vzrostl o 7 procent na 60 276 bodů. Morgan Stanley zvýšilo doporučení pro polské akcie na „overweight“ a Polsku jako jediné zemi ve střední Evropě nepředpovídá pokles HDP v letošním roce. Polský index WIG 20 potáhl vzhůru především bankovní sektor, když banky jako BRE Bank, Agora a Getin rostly od 16 do 24 procent a index nakonec posílil o 6.6 procenta na 2235 bodů. Wienerberger, největší výrobce cihel na světě, oznámil své hospodářské výsledky mezi posledními, přičemž za prvních 6 měsíců letošního roku dosáhl ztráty 204 milionů eur ve srovnání se ziskem 98.6 milionů eur za stejné období roku 2008. Management společnosti Wienerberger neočekává, že se společnosti povede v letošním roce vyprodukovat zisk, resp. dohnat ztrátu vytvořenou za 1. pololetí 2009. Společnost bude pokračovat v úsporných opatřeních a počet zavřených továren v letošním roce by se měl zvýšit z 20 až na 26. Akcie Wienerberger posílily o téměř 23 procent na 15.33 eur.

Dnes se očekává snížení hlavní úrokové sazby v Maďarsku o 50 bazických bodů na 8 procent. „Tento týden můžeme očekávat klidné obchodování a pokračování růstu, rozruch na finanční trhy mohou přinést údaje o HDP v Eurozóně a také údaje o HDP a inflaci v Německu,“ uzavírá Juraj Hrbatý ze společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek