DomůInvesticeJak investovat v době války

Jak investovat v době války

Již více než tři týdny jsme svědky ruské invaze na Ukrajinu. Menší, ale i větší investoři panikária a snaží se vyhodnotit, zda jde o globální, nebo spíše lokální problém. Jak se zachovat v době, kdy mnohé trhy padají? Zeptali jsme se Jana Hlavsu, CEO a co-foundera Fondee, investiční platformy, která teprve nedávno expandovala i na Slovensko.

Když panika není na místě
Fondee, které vstoupilo na slovenský trh jen začátkem letošního roku, si už od svého spuštění stihlo podmanit první stovky zkušených, ale i začínajících investorů. Svým klientům nabízí jednoduché, dostupné a transparentní investování, které zvládne vskutku každý. Jedním z cílů Fondee je zároveň zvyšovat finanční gramotnost, aby tak mladí lidé pochopili, že investování je dnes již jakousi nezbytností, pokud si chce člověk zajistit například i důstojný důchod.

„Jsou to právě mladí klienti, kteří na investičním trhu nemají tolik zkušeností, aby se v dané situaci, jaké čelíme i dnes, uměli rozhodovat správně. Samozřejmě, za běžných okolností se o jejich portfolio stará Fondee. Našim klientům prakticky stačí nastavit si trvalý příkaz, aby tak uměli do svého investičního portfolia ve Fondee investovat pravidelně, ao vše ostatní se postará tým našich specialistů. Dnes však můžeme sledovat davovou paniku, kdy si lidé ve velkém vybavují nové pasy, „pod polštářem“ drží nemalou hotovost a o investování nechtějí ani slyšet,“ vysvětluje Jan Hlavsa, CEO a co-founder Fondee.

„Pokusme se tedy vycházet z historie, kdy všechny zásadní konflikty lidských dějin měly vždy značný dopad i na světovou ekonomiku, a tedy i na propady trhů. Ať už mluvíme o válce v Iráku, útoku na newyorská dvojčata, válečném konfliktu v Perském zálivu či předchozí krizi na Ukrajině v roce 2014, můžeme vypozorovat podobné chování na akciových trzích. V uvedených případech evidujeme propad kolem 15 procent a následné zotavení trhu v rámci týdnů až měsíců,“ komentuje Hlavsa.

„I přesto, že v podobných dobách nedokážeme zcela odhadnout dlouhodobé dopady světového rázu, jisté principy se zkrátka nemění a mohou nám pomoci lépe pochopit vývoj na trhu v následujících měsících. Akcie padnou, energie podraží a inflace poroste. V čem se však současná situace liší, je obrovské množství nových drobných investorů činí jejich ukvapená rozhodnutí. Přístupnost technologií tak může paradoxně zhoršit propady, ale zároveň zrychlit následné zotavení,“ uzavírá.

Přestože je aktuálně celý svět vystaven nesmírně napjatým sledům událostí, tak v ekonomické realitě s podobnými událostmi počítáme zkrátka jako s geopolitickým rizikem. Hlavsa dále uvádí, že z pohledu čistě racionálního totiž bývají finanční trhy a ekonomická aktivita více ovlivněna geopolitickými hrozbami, jakými jsou například počátek války či teroristický útok, než skutečnými událostmi, které následují.

Pro investory má proto jeden jasný odkaz, a to postupovat s rozvahou a nepanikařit, nepropadat ukvapeným rozhodnutím. Tato technika chování na trhu, kdy nejdeme „s davem“, se nazývá „contrarian investing“. Ten, kdo se tedy na trhu chová a investuje jinak, než většina, je nazýván kontarián.

„Přečkat bouři na akciovém trhu je dlouhodobě dobrá strategie. Dokonce i sama historie nám tak trochu říká, že investoři, kteří se drželi akciového trhu a ne svých emocí, většinou sklízeli profit. A tak tomu bude pravděpodobně iv budoucnosti. My ve Fondee proto našim klientům vysvětlujeme, že právě teď je ideální čas na nové investice.”

Síla malých investorů a technologií
Prakticky i celá filozofie samotného Fondee je založena na technologiích. Investovat můžete z pohodlí domova, aniž byste museli navštívit pobočku banky či finančního specialistu. Všechno, od vytvoření účtu, přes nastavení vašeho investičního portfolia, až po samotnou správu účtu, probíhá online. Navíc vám k vytvoření investičního portfolia stačí jen 40 eur. Investování proto opravdu nikdy nebylo dostupnější. Staly se tak technologie našim sluhem nebo zastávají roli našeho pána? Jak velká je role malých investorů?

„Rozmach technologií a fakt, že každý, kdo má mobilní telefon může investovat, s sebou v krizových situacích přináší takzvanou averzi k riziku, kterou, když geopolitické hrozby zvyšují, se ještě znásobí. Na jedné straně totiž technologie zajišťují mnohem snazší přístup k akciovému trhu, do kterého se tak dostane širší okruh uživatelů a potenciálních menších investorů, avšak právě drobní investoři a obyčejní lidé, kteří ve světě investic pouze hlídají své úspory, podlehnou největšímu tlaku a ze strachu začnou své pozice prodávat, reaguje Hlavsa. „Tato velká vlna strachu se potenciálně může postarat o ještě větší propad trhu, než jaký jsme v podobných situacích v minulosti zaznamenávali. Na ten je třeba se jednoduše připravit a obrnit trpělivostí. Druhou stranou mince rychlého vývoje technologií je pak možnost stejně rychlé stabilizace a další rekordní růst. Vzpomeňme si například na začátky pandemie v roce 2020 a obrovský propad akciového trhu. Úplně klíčové tak pro všechny investory bude v nadcházejících týdnech přistupovat ke každé změně konstruktivně as rozvahou. Vyhýbejme se rozhodnutím založeným na emocích. V podobných situacích jsou obavy plně na místě, ale z investorského pohledu bychom se jim však měli vyhnout,“ doplňuje.

Jaké jsou prognózy trhu?
„Je třeba se připravit na reakci trhů. Opřeme-li se však o historické události, opět můžeme očekávat urovnání křivky, kdy půjde investiční trh zase nahoru. Náš strach bychom neměli přetvářet do paniky, která má většinou za následek jen další paniku. Nasměrujme jej naopak tím správným směrem – k pomalému dokupování a sledování trhu bez zbytečného stresu a ukvapených prodejů. Budoucnost sice neznáme, zajistit se však můžeme a také musíme. Moje doporučení, proto zní zcela jasně: jste-li vlastníkem akcií, není moudré se jich dnes zbavovat. Trh je neúprosný a z dlouhodobého hlediska jde pouze o další výkyv, na který není třeba nutně reagovat. Našim investorům naopak radíme pokračovat v jejich dlouhodobém investičním plánu, případně v současné době investovat více, než obvykle investují,“ komentuje Hlavsa.

Vztah malých investorů k jejich vlastním investičním portfoliím je dnes naštěrben. Převládá nejistota a lidé nevědí, jak se mají na budoucnost připravit. Jan Hlavse z Fondee však situaci vidí zřetelně:

„Pokud jste do světa investic ještě nevstoupili, právě padající ceny vás mohou naopak motivovat k nákupu. Stále totiž platí tolikrát omílaná investorská poučka Warrena Buffeta: ‚‚Buďte bázliví, když jsou ostatní chamtiví, a chamtiví, když jsou ostatní bázliví“.“

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek