DomůRady a NávodyPusťte se do omalovánky

Pusťte se do omalovánky

Chystáte se malovat? Jak dosáhnout vytouženého cíle bez rizika, že něco pokazíte? Stačí, pokud budete respektovat pokyny výrobců barev, důsledně prověříte stav stěn a uvědomíte si, že žádná barva nezakryje nedostatky podkladu.

Stav a soudržnost podkladu vždy rozhodnou o tom, zda stěny přijmou další vrstvu barvy nebo ne. Začněte tedy malým testem – důkladně navlhčete stěnu na ploše jednoho čtverečního metru. Pokud se po půl hodině mezi vrstvami starého nátěru nevytvoří bubliny, nebudou se vrstvy odlučovat ani při malování.

V neznámém prostředí namočte i riziková místa, kde lze předpokládat zamaskovaný sokl z latexu či olejové barvy. Chodba, schodiště, kuchyně a koupelna – všechny mohou skrývat nástrahy.

Podezřelý vrchní nátěr lze zkontrolovat ostrým nožem. Nařežte jím do povrchu hustou mřížku. Pokud poslední nátěr intenzivně odpadává, s největší pravděpodobností novou vrstvu barvy neunese.

Praskliny a defekty musí pryč
Ani ta nejhustší barva neukryje praskliny či obité rohy okenních špalet. Nejlepším pomocníkem při jejich opravě je lehký šlehaný malířský tmel. Po vytvrzení jej na rozdíl od sádry lze bez námahy zabrousit a dokonale jej přetřít.

Vyhněte se opravným páskám a akrylovému tmelu, které zpod malovky dříve či později začnou prosvítat. Praskliny, které se objevují na styku stropních panelů či v rozích sedajících staveb. opravit nelze. Na dlouhou dobu je však ukryje obklad, podhled nebo strukturovaná tapeta.

Abyste nemuseli uklízet
Malířské maskovací pásky, zakrývací fólie a fóliové pásy se samolepícím proužkem dokáží bez velkých výdajů připravit místnost na malování tak, abyste se po jejich odstranění vyhnuli úklidu. Stačí pouze soustředit nábytek ve středu místnosti, přikrývat jej a všechny spodní strany stěn oblepit fóliovými manžetami.

Maskovací pásky zamezí znečištění vypínačů, zárubní, okenních rámů a parapetních desek. Je třeba je však podle pokynů výrobce po zaschnutí barvy odstranit včas, aby nezanechaly na podkladu stopy lepidla.

Štětec, děvka nebo váleček?
Ať se rozhodnete pro kterýkoli z těchto nástrojů, s každým lze dosáhnout při malbě dobrých výsledků. U všech však platí pravidlo, že cena určuje jejich kvalitu.

Váleček s malířským kbelíkem vybaveným mřížkou je praktický pomocník pro rychlou práci. S délkou vlákna roste jeho kapacita a schopnost nanášet barvu na méně rovný povrch. Na sádrokarton vybírejte nejjemnější, na strukturovanou omítku s dlouhým hrubším vláknem.

Plochý štětec by měl být hustý a vyrobený výhradně z dlouhého přírodního vlasu o šířce minimálně 12 centimetrů. Před prvním použitím je třeba jej důkladně vyprat a opotřebovat přejížděním po brusném papíře. Tak ztratí volný vlas a zlepší se jeho vlastnosti. Vhodný je pro precizní malovku, avšak pro slabší kapacitu je práce pomalejší a namáhavá.

Pro kvalitu kulaté malířské štětky platí stejná pravidla jako pro štětec. Práce s ní však vyžaduje dostatek dovednosti a hodí se spíše pro řidší nátěrové hmoty aplikované na velké plochy. Pokud stojíte před prvním malováním, pro její použití vám budou chybět zkušenosti.

Tahy směřujte k oknům
Vždy začínejte stropem. Myslete na to, že denní světlo dopadající do místnosti odhalí tahy štětcem a válečkem, takže je třeba je natočit tak, aby směřovaly kolmo ke zdroji světla. Pokračujte stěnami, kde začnete největšími plochami a skončíte u těch nejmenších.

Detaily, jakými jsou výklenky, niky, špalety a kouty malujte systémem mokré do mokrého, obzvláště pokud pracujete s barevnými odstíny.

Zatímco chytíte štětec…
Mastnotu v kuchyni, za sedačkami, postelemi i povlak cigaretového kouře je nutné před malovkou neutralizovat saponátem, pracím práškem s vysokým obsahem enzymů nebo slabým roztokem louhu, které zvýší jejich přilnavost. Výhodné je použít při aplikaci postřikovač. Pokud je znečištění intenzivní, opakovaný nástřik problém vyřeší.

Staré tapety lze po jemném odmaštění přetírat interiérovou barvou i bez jejich strhávání, spoje na místech, kde se překrývají, se však zvýrazní. Pokud tvoří tapety kvalitní jednolitý povrch a počítáte s opakovanou šetrnou malovkou v budoucnosti, aplikujte na ně strukturovaným válečkem plastický podklad nebo sáhněte po barvě se strukturovaným plnivem. Jemná struktura povrchu ukryje původní povrch i před pozorným okem.

Stejným způsobem dokážete zamaskovat rozdílnou strukturu povrchu stěn po zasekání nové elektroinstalace, topení, vodovodních rozvodů či nepříliš povedené výměny oken za nová. Strukturovaný podklad vás vyjde levněji než vyrovnávací stěrka a dokážete si jej nanést i bez mistrů.

Sádrokarton vyžaduje při první malovce přípravu, která zajistí sjednocení nasákavosti papírového povrchu a tmelených ploch. Nátěru interiérovou barvou musí předcházet penetrace akrylovým penetračním nátěrem v ředění doporučeném výrobcem. Opakovaný nátěr či vyšší koncentrace vytvoří „skleněný“ povrch, který je příčinou špatného krytí barvy. Při obnově starého nátěru volíme barvy s vyšším podílem pigmentu a krytí, které lze intenzivně ředit, aby byla vrstva nátěru co nejtenčí. Na rozdíl od stěny, seškrábání starého nátěru ze sádrokartonu neskončí bez újmy materiálu.

Plíseň utajená pod novou barvou dříve či později prorazí na povrch, pokud se vám nepodaří odstranit příčinu vlhnutí stěny. I když existují speciální protiplísňové barvy s aktivními složkami, které růst plísně potlačují nebo zmírňují, časem svoji účinnost ztrácejí. Trvalým řešením je pouze provedení potřebných stavebních úprav.

Rezavé skvrny a stopy po vytopení vrchním sousedem je třeba od nového nátěru oddělit nepropustnou bariérou. V nabídce je několik přípravků na izolování skvrn, jejichž účinek je trvalý. Před další malbou je důležité, aby dokonale zaschly.
Určitě však nedokážou izolovat dehet, který se přepíjí konstrukcí jednoplášťového komína na povrch. V takovém případě je třeba převložkovat komín, vyspárat prostor mezi cihlami komína a odsát dehet chudou, vápenopískovou maltou.

Olejový či latexový sokl lze po nanesení adhezního můstku přestěrkovat bez pracného odstraňování. Rozhodnete-li se však skoncovat s ním navěky, lepším pomocníkem je brusný kotouč na beton určený pro úhlovou brusku jako opalování horkovzdušnou pistolí se špachtlí v ruce. Spolu s hladkým nepřilnavým povrchem se zbavíte také dekorační struktury.

Na vápenný nátěr byste měli opět nanášet pigmentovaný vápenný hydrát, který zajistí dokonalou soudržnost s podkladem i přesto, že se bude otírat jako jeho předchůdce. Pokud to výrobce na balení moderní interiérové ​​barvy výslovně neuvádí, na vápenném podkladu nebude držet dostatečně pevně. Problém může vyřešit speciální hloubková penetrace.

Tři kroky, které nesmíte vynechat
1.Prach musí ze stěn pryč
Po odstranění nedostatků původního povrchu a vyřešení nepříjemných detailů je třeba zbavit starou malovku prachu. Ten je třeba zafixovat v podkladové vrstvě tak, aby nevystupoval vzhůru. U bílé malby k tomu poslouží malířská štětka s barvou zředěnou podle pokynů jejího výrobce nebo světlý penetrační nátěr.

Vrchní nátěr přichází na řadu až po důkladném vyschnutí podkladu. Ten už lze udělat válečkem nebo plochým štětcem. Pokud byla původní malovka bílá, vystačíte si s jediným krycím nátěrem.

2.Flekům lze předcházet
V případě barevné malovky je velmi důležité připravit podklad tak, aby při nanesení krycí vrstvy nevznikaly v důsledku různé nasákavosti a nesourodosti barevné fleky. Základní vrstvu tvoří v tomto případě penetrační nátěr. Pod světlé barevné odstíny patří bílý, pod sytě šedý.

Po důkladném proschnutí můžete nanést dvě vrstvy krycí barvy, dokud nevzniknou jednolité plochy s rovnoměrnou sytostí. Doba schnutí závisí na teplotě v místnosti a vlhkosti vzduchu. Uspěchání výslednému efektu na kvalitě nepřidá.

3.Čtěte návod výrobce
Penetrační nátěr je zárukou toho, že vrchní barevný nátěr nebude loupat od podkladu a proto by nikdy neměl ve skladbě malovky chybět. Každý výrobce má na svém webu vypracovaný návod, jak s jeho barvami dosáhnout nejlepších výsledků.

Připravte si peněženku
Kolik vás bude stát malba, závisí na tom, zda si objednáte hodinového manžela na vymalování kuchyně, nebo oslovíte specializovanou firmu pro malovku celého bytu, nebo se do díla pustíte sami.

Platba za hodinu? Ne, dohodou
Hodinový manžel účtuje čas strávený na místě tarifem od 12 do 15 eur za hodinu. Jelikož při čekání na zaschnutí jednotlivých nátěrů vznikají časové prostoje, za deset hodin nevyužitého času stráveného v jedné místnosti byste zaplatili přes 120 eur. Naštěstí cena se v takových případech stanovuje individuálně a po dohodě by měla být výrazně nižší.

Do plochy se okna nepočítají
Profesionální malíři stanovují cenu za vykonanou práci podle plochy, ze které pro vyšší pracnost malby detailů obvykle neodečítají plochu oken a dveří. Za oškrábání starého nátěru ptají od 30 do 50 centů za čtvereční metr, za penetraci 40 centů, za každou vrstvu nátěru od 50 do 70 centů plus cenu použitého materiálu. Na neodborné práce jako vynášení nábytku či úklid mají stanoveny cenově nevýhodné tarify. V případě předem vyklizeného pokoje s půdorysem 4 x 4 metry lze u barevné malovky počítat s cenou 96 eur za práci. V obou případech není započítán materiál, jelikož cenové rozptyly barev a penetrací jsou široké a zákazníci mají různé požadavky.

Při svépomoci si nechte rezervu
Kolik vás vyjde materiál, pokud se do malovky pustíte sami, lze vypočítat. Každý výrobce udává na kbelíku s barvou údaj o její vydatnosti, který se u bílých pohybuje většinou v rozsahu od 10 do 14, u barevných od 8 do 12 metrů čtverečních na každý kilogram hmotnosti barvy. Po přeměření místnosti si vynásobením plochy, vydatnosti a počtu nátěrů skalkulujete, kolik kilogramů barvy budete při dvou či třech nátěrech potřebovat.

Vždy však počítejte s 10procentní rezervou a dodržujte instrukce pro ředění. Jinak se může stát, že barva bude krýt hůře a vy budete muset udělat vrstvu navíc.

Špatnou malovku lze reklamovat
Základem je smlouva. Pokud však odmítnete například penetraci, s reklamací nepochodíte.

Stejně jako na jiné služby, i na malovku se vztahuje záruční doba, po kterou se mohou objevit nedostatky v práci. Abyste však i po měsících mohli prokázat, že chyba byla na straně realizační firmy, měli byste trvat před zahájením prací na podpisu smlouvy o dílo. Ta určí nejen pracovní postup a použitý materiál zvolený firmou, ale také časový rámec, ve kterém musí být práce dokončeny.

Reklamovat lze pouze ty nedostatky, za které není zodpovědný zákazník odmítnutím provedení některých z kroků navrhovaných realizační firmou. Vyškrtnete-li z nabídky penetraci, nikdo nezaručí přilnutí barvy k podkladu či jednotnost barevných ploch. Odborná firma musí postupovat podle pravidel stanovených výrobcem a platných technických norem.

Výhodné je předat formou protokolu prostory jako staveniště, za které odpovídá firma. Pokud při pracech dělník poškodí parapetní desky, dřevěné rámy oken, podlahy či zárubně, chyby bude muset při předávání odstranit.

Pigmentování přenechejte profesionálům
Čím se liší dvě bílé interiérové ​​barvy s různou cenou? Pokud si pozorněji prohlédnete etiketu, zjistíte, že intenzitou bělosti.

Čím je místnost menší a přísun světla omezenější, tím více byste měli dbát na výběr kvalitní sněhobílé barvy. Podobné je to s pigmentovanými barvami. Ty, které jsou za babku předtónované výrobcem, obsahují pouze nepatrnou dávku tónovacího pigmentu, kterým sytého odstínu dosáhnout nelze.

Pokud hledáte kvalitu a na sytosti vám záleží, nechte si požadovaný odstín namíchat v barevném studiu na digitálním stroji. Upřednostněte míchání profesionálních odstínů před spotřebitelskými. Liší se množstvím pigmentu a jeho skladbou. Výhodou je, že pokud špatně odhadnete potřebné množství barvy, vždy vám dokážou namíchat identický odstín. Malé provozy, které do kbelíku s barvou přimíchají odměřené množství tónovacího pigmentu, při doobjednávce pochybí. Používají postupy, které jsou určeny pro domácí míchání barev spotřebiteli.

Některé barvy obsahují technologická zlepšení, která zlepšují jejich vlastnosti ve specifických prostředích. Doplňková výbava blokuje rozmnožování plísní, hub a bakterií ve vlhkém prostředí koupelny, jiná pomáhá odbourávat aromatické látky z ovzduší v kuchyni či v bytě. Výrobci přicházejí neustále s inovacemi, aby z pasivních dekoračních nátěrů udělali aktivní prvky domácnosti.

Pokud vás přešla chuť na linkované obruby a válečkové vzory na stěnách z minulé éry, možná vás osloví spousta nových dekorací, které jsou určeny pro aplikaci na zeď. Nejde jen o tupovací šablony, které jsme si kdysi vyráběli svépomocí. Bordury překryjí nerovné přechody mezi barevnými poli, samolepící velkoformátové obrazce vykouzlí na stěnách ozdoby, které by jinou technikou byly jen těžko zvládnutelné. Ve specializovaných prodejnách naleznete stovky atraktivních novinek, které změní váš pohled na holé stěny.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek