DomůRady a NávodyTlakové nádoby a vše, co se o nich vyplatí vědět

Tlakové nádoby a vše, co se o nich vyplatí vědět

Protože tlakové nádoby, vzdušníky, expanzní nádoby nebo chcete-li vzduchojemy, jsou nádoby, jež slouží jako zásobárna stlačeného vzduchu při práci s kompresorem, je nutné dodržovat zásady bezpečnosti práce při manipulaci s nimi. Ovšem to není ani zdaleka vše, co byste měli vědět před jejich nákupem. Jaké další věci je dobré o tlakových nádobách znát a na co si dát pozor?

Dokumentace o tlakových nádobách, bez které se neobjedete

Tlakové nádoby podléhají celé řadě norem a předpisů. Proto při jejich nákupu dostanete do rukou štos dokumentů. Mezi povinnou dokumentaci, kterou obdržíte, patří dokumenty o:

  • výrobě,
  • konstrukci,
  • výrobních zkouškách,
  • výstupních zkouškách.

Dále vám budou předány také:

  • certifikát typu vzdušníku,
  • prohlášení o shodě na základě Evropské směrnice P.E.D.,
  • návod k použití.

Tlaková nádoba musí procházet pravidelnými kontrolami a revizemi

Tlaková nádoba musí být podrobována pravidelným kontrolám a zkouškám. První zkouška musí být provedena před uvedením do provozu, druhá během prvních čtrnácti dní fungování a další revize musí probíhat podle jasně daných pravidel.

Vnější a vnitřní ošetření vzdušníků

Při výběru tlakové nádoby je praktické, zvážit i způsob jejího vnějšího a vnitřního ošetření. Díky pozinkování vnějších částí nehrozí koroze vzdušníku a vnitřní ošetření je vhodné zvolit v případě, že se bude tlaková nádoby využívat ve farmacii či potravinářství.

Doufáme, že nyní toho o tlakových nádobách víte již více, a kdyby vás čekal jejich nákup, budete si vědět rady. Kromě povinné dokumentace, kterou si nastudujte ihned po předání, nezanedbávejte ani pravidelné kontroly, revize a zkoušky. Co se týče výběru toho vhodného vzdušníku, dbejte na kvalitu zpracování a použitých materiálů. Díky ošetření vnějších částí metodou pozinkování se nemusíte bát ani koroze.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek