DomůPodnikáníS politiky vztahy nemám, se státem se soudíme

S politiky vztahy nemám, se státem se soudíme

Veřejnost ho vnímá jako vlastníka fotbalového klubu Slovan Bratislava. Ivan Kmotrík je však v první řadě podnikatelem. Začínal za socialismu jako „vekslák“, po revoluci rychle rozjel (legální) byznys s knihami. A postupně svůj byznys rozšířil do dalších odvětví.

Jeho vlajkovou lodí je skalický Grafobal, ale podniká i ve zdravotnictví a potravinářství, věnuje se realitnímu developmentu. Angažoval se iv médiích a energetice, známá je jeho epizoda s bratislavskými vodárnami.

Jako jeden z mála podnikatelů souhlasil Ivan Kmotrík s tím, že INDEXU poskytne rozhovor v rámci seriálu Oligarchové. Rozčílily ho zejména otázky týkající se toho, zda mu kontakty na politiky pomáhají v byznysu.

„To, že se s někým znáte, přece nutně neznamená, že jsme kamarádi,“ odpověděl a dodal otázku. Tady s vámi teď sedím, dobře si povídáme, možná vás pozvu na fotbal a to pak bude znamenat, že přese mě něco vyřídíte nebo já skrze vás, neboť se už budeme znát?“

Článek naleznete v červnovém čísle měsíčníku INDEX. Již v prodeji.
V červnovém INDEXU si můžete přečíst nejen titulkový rozhovor s Ivanem Kmotríkem, ale také jeho příběh, zahrnující privatizaci Grafobalu, vlastnictví televizí Joj a TA3 či spor s vládou o Národní fotbalový stadion.

Zjištění, že v sektoru čerpacích stanic vládne trojice Slovnaft, OMV a Shell, není převratné ani překvapivé. Ale v „hlavním peletonu“ je pestrá konkurence. INDEX zmapoval 15 největších sítí a seřadil je podle počtu čerpacích stanic.

Náš žebříček vám poskytne přehled nejen o tom, kdo vydělává na tankování, ale také o tom, odkud pochází benzín a nafta na slovenských čerpačkách. Zjistili jsme, že některé sítě se tak trochu stydí za to, že paliva berou od dominantní slovenské rafinerie.

Jednadvacátého června 1991 opouštěl Československo poslední voják okupační Sovětské armády. Země se naděje, že to nejhorší, co přinesla invaze „přátelských vojsk“, má za sebou.

Nebyla to vždy pravda. Například na letišti ve Sliači odchod ruských vojáků odhalil ekologickou katastrofu. Její dosahy pociťují obyvatelé Sliače a sousední Vlkanové dodnes. Příběh, který k tomu vedl, popisujeme v další části seriálu Jizvy socialismu.

Invaze Ruska na Ukrajinu přiměla mnohé Slováky, aby se zajímali o svou energetickou soběstačnost, případně o to, jak co nejvíce šetřit na nákladech za vytápění a elektřinu.

Jednou z možností, jak plyn či elektřinu z veřejné sítě nahradit, jsou fotovoltaické panely a solární kolektory. Jak si vybrat jejich dodavatele? Kolik lze solárními panely ušetřit? A jak je to s dotacemi? V novém INDEXE naleznete sérii otázek a odpovědí na toto téma.

Český startup Vestberry vyvíjí software pro správce investičních fondů. Jeho produkt využívají firmy, které spravující investice ve více než tisícovce startupů ve výši šest miliard eur. Jsou mezi nimi také známá jména jako Wolt či eToro.

S podporou andělských investorů Vestberry expanduje do jihovýchodní Asie a v dlouhodobém hledáčku má také globální mekku investorů. Příběh mladé inovativní slovenské firmy si můžete přečíst v další části seriálu Startup select.

Když Statistický úřad SR zveřejnil hodnotu inflace za duben, konstatoval, že tak vysoká čísla jsme na Slovensku neměli od června 2000. I proto se mnoho lidí, kteří drží na účtech vyšší objem peněz, dívá po tom, kam by je investovali, aby ochránili své úspory. Jednou z možností je nákup nemovitosti.

Přestože se jedná o konzervativní formu investování, není to jednoduché. I v tomto případě se můžete popálit. Ne každá nemovitost si dokáže dlouhodobě uchovat hodnotu a při cenových korekcích se může výrazně propadnout.

V rozšířené příloze INDEX+ Reality a bydlení se dočtete o pěti rizikových typech nemovitostí. Připravili jsme také žebříček největších bytových realitních developerů a anketu, ve které jsme se developerů ptali na očekávaný vývoj cen nemovitostí.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek